شما اینجا هستید: برگ نخستپالایش خاک

پالایش خاک

پالایش خاک (SOIL REMEDIATION)

پالایش خاک


خاک
به عنوان بستری واسط و رابط آب به هوا نقش بسیار مهمی را در انتقال آلودگی ایفا می کند. با توجه به آلودگی مستمر آب و هوا به آلاینده ها، بخصوص آلاینده های نفتی، شرکت ابنیه پایدار سبز با بهره گیری از متخصصین داخلی و خارجی آماده ارائه خدمات پالایش خاک به روش های زیر می باشد:

- روش های فیزیکی
- روش های شیمیایی
- روش های بیولوژیکی
- روش های حرارتی
- روش های تثبیت و پایداری آلاینده ها
هر یک از روش های فوق به دو صورت اجرا در محل (In-Situ) و خارج از محل (Ex-Situ) قابل اجرا می باشد. انتخاب هر یک از این روش ها به عوامل متعددی چون نوع آلودگی، سن آلودگی، پراکندگی آلودگی، عرض و عمق خاك و ... بستگي دارد كه بر حسب مورد، توسط كارشناسان اين شركت تعيين خواهد گرديد. برخي از روش هايي كه در پاكسازي خاك آلوده كاربرد رايج تري داشته و توسط كارشناسان شركت ابنیه پایدار سبز تجربه گرديده است به شرح زير مي باشد:
1. زيست پالايي (Bioremediation)
اصلاح بيولوژيكي يك تكنولوژي تصفيه است كه از فعاليت بيولوژيكي موجودات زنده براي كاهش غلظت يا سم‌زدايي از آلاينده‌ها استفاده مي‌كند. عموماً در اين فرآيند ميكروارگانيزم ها عمل تجزيه يا تغيير شكل تركيبات شيميايي در محيط را انجام مي‌دهند. اين نوع اصلاح زيستي به روش هاي متعددي انجام مي گيرد كه از آن جمله مي توان به استفاده از كرم هاي خاكي، كشت گياه و كمپوستينگ اشاره كرد. هزينه اين روش از ساير روشها كمتر اما مدت زمان اجرای پاکسازی طولانی تر مي باشد.
2. خاكشويي  (soil washing/soil flushing)
اين روش در دسته روش هاي فيزيكي قرار مي گيرد. اساس عملكرد اين روش تزريق حلال هاي شيميايي  (Surfactant) به داخل شبكه خاك و خروج آلاينده از فاز خاكي به فاز آبي مي باشد. در روش اجرا در محل، در دو طرف پلوم آلودگی 2 گمانه حفر گردیده که از یکی از آنها ماده شوینده وارد و از دیگری پساب آلوده خارج می گردد. قابل ذكر است كه پساب خروجي در مرحله  بعد در سطح زمین مورد تصفيه قرار خواهد گرفت.
3. معرف فنتون (Fenton Reagent)
اساس عملكرد روش فنتون استفاده از پراكسيد هيدروژن (H2O2) و نمك هاي آهن II و III ظرفيتي مي باشد. اين روش از روش هاي شيميايي محسوب شده و بازدهي بالاتري نسبت به ساير روش ها به خصوص برای حذف هیدروکربنهای چند حلقه ای سنگین (PAH) را دارد. در این روش، نمکهای آهن عملا نقش کاتالیزور را برای تولید یون هیدروکسیل (OH-) ایفا می کنند. یونهای هیدروکسیل با حمله به آلاینده های سنگین آنها را تجزیه کرده و بی خطر می نمایند.
4. جاذب های نفتی (Oil Absorbants)
بومها (boom) و جاذبهای نفتی صفحاتی هستند که به صورت فیزیکی نفت را جذب می نمایند. این صفحات یا پدها (Pad) روغن/نفت دوست (Oleophilic) بوده و آبگریز (Hydrophobe) می باشند. لذا در مواقعی که حوادث ریزش و پاشش نفت اتفاق می افتد، مانند واژگون یا غرق شدن نفتکش ها (Oil Tankers) یا تانکرهای حمل سوخت (Oil Tanker Trucks) می توان در خشکی و دریا از این صفحات جاذب استفاده نمود. این صفحات و بوم ها حتی اگر در داخل دریا یا مخزن آب انداخته شوند، صرفاً تا 17 برابر وزن خود نفت را جذب کرده و روی آب می ایستند و آب را جذب نمی نمایند. پس از انجام عملیات پاکسازی خاک و آب، می توان این صفحات را جمع آوری نموده و نفت آنرا را در جای مناسب تخلیه نمود. این صفحات به دفعات قابل استفاده می باشند.
آلودگی خاک عملیات حفاری و تخریب خاکآلودگی خاک واژگونی تانکر روغن
 
شرکت ابنیه پایدار سبز این امکان را دارد که این صفحات را در ایران در اختیار شرکتهای نفتی و کشتیرانی و نیز شرکت ملی پالایش و پخش محصولات سوختی قرار دهد تا این مجموعه ها در مواقع اضطراری بتوانند اقدامات لازم جهت جلوگیری از آلودگی آب و خاک را انجام دهند.
استاندارد آلودگی خاک در ایران مصوب سازمان حفاظت محیط زیست ایران،استاندارد های کیفیت منابع خاک و راهنمای لود استاندارد آلودگی خاک و راهنمای آن

سایر تجهیزات تصفیه فاضلاب

سایر مواد شیمیایی موجود

شرکت ابنیه پایدار سبز

آدرس:

تهران، بلوار میرداماد، میدان مادر، خیابان شاه نظری،کوچه دوم، پلاک 35، واحد 4 - طبقه دوم

تلفن:

22227849
22261233
26423930

فکس:

22264993
26423668

کد پستی:

1547936515